Prof. Maria Wacholc o Missa de Misericordia

Opublikowano przez : 29 Sie 2013 w Recenzje | 0 komentarzy

Missa de Misericordia Pawła Bębenka

 

Płyta Missa de Misericordia zawiera nagranie oprawy muzycznej Mszy świętej w wykonaniu solistów, czterogłosowej scholi i zespołu instrumentalnego, dokonane w Kapitularzu OO. Dominikanów w Krakowie. Składają się na nią pieśni (Przyjdź Duchu Święty, Jezu ufam Tobie, Skosztujcie i zobaczcie, Czym się Panu odpłacę, Zbliżam się w pokorze, Witaj Pokarmie, Dzięki Ci Panie, O Salutaris Hostia, Niechaj Cię Panie) oraz śpiewy mszalne części stałych skomponowane i opracowane przez Pawła Bębenka.

Kompozycji tych wysłuchałam z wielka przyjemnością. Ich główną zaletą jest szlachetna w rysunku melodyka, często nawiązująca do śpiewów gregoriańskich, a także trafnie dobrana harmonizacja, wykorzystująca elementy archaizacji w duchu muzyki renesansu. Wszystkie utwory zamieszczone na płycie mają bardzo modlitewny charakter. Muzyka w każdym z nich zdaje się wykorzystywać wszystkie środki w celu podkreślenia treści tekstu słownego, co przesądza o ich zdecydowanie sakralnym charakterze. Utwory są również bardzo ciekawie zaaranżowane.

Gorąco zachęcam Pawła Bębenka aby nie poprzestał na dotychczasowych osiągnięciach i napisał jeszcze wiele utworów, które z pewnością znajdą wielu wykonawców, szczególnie w środowisku młodzieży akademickiej i będą mogły przyczynić się do wzrostu pobożności wśród uczestników Liturgii.

 

Maria Wacholc
Prof. Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconOdwiedź mój blogOdwiedź mój blog