Nasz Wywiad

Opublikowano przez : 29 Sie 2013 w Artykuły | 0 komentarzy

“Muzyka to relacje międzyludzkie, nie tylko dźwięki” – kompozytor Paweł Bębenek o pierwszej w Polsce płycie sióstr karmelitanek

fot. s. Judyta Bilicka

Karmelitanki bose nagrały pierwszą w historii płytę z tekstami św. Teresy. Krążek będzie gotowy w połowie lutego. O tym jak wyglądała praca nad płytą i jak fascynujące było to spotkanie muzyczne opowiada portalowi wPolityce.pl Paweł Bębenek, kompozytor, dyrygent i aranżer muzyki liturgicznej.

wPolityce. pl: Informacja o płycie nagranej przez siostry klauzurowe, które na co dzień odcięte są od świata, brzmi zaskakująco. Skąd taki pomysł?

Paweł Bębenek: Siostry karmelitanki bardzo dawno temu modliły się za mnie, gdy chorowałem. Tak się poznaliśmy. Latem ubiegłego roku, zadzwoniła do mnie s. Miriam z pytaniem czy bym z nimi nie popracował muzycznie. Okazało się, w związku z 500-leciem św. Teresy Wielkiej, które obchodzą w 2015 roku, chcą nagrać płytkę z jej tekstami. Zaproponowały, żebym zajął się aranżacją kompozycji jednej z sióstr z klasztoru w Gnieźnie. Lubię takie pomysły, dlatego, że to muzyka kontemplacyjna, która rządzi się swoimi prawami. Teksty św. Teresy są piękne. Gorzej z tłumaczeniami, bo jednak nie jest łatwo oddać po polsku to, co brzmi w języku hiszpańskim.

Przeczytaj cały artykuł

close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconOdwiedź mój blogOdwiedź mój blog