Muzyka jest przestrzenią, która dotyka Absolutu

Opublikowano przez : 29 Sie 2013 w Artykuły | 0 komentarzy

 

Cieszę się, że w moich warsztatach biorą udział zarówno Polacy, jak i Litwini. Muzyka nie tylko daje radość, ale też sprzyja integracji środowiska – mówi Paweł Bębenek, wybitny polski kompozytor, który od piątku (31 maja) poprowadzi Warsztaty Muzyki Liturgicznej dla członków scholi i chórów. Szkolenia zostaną uwieńczone niedzielnymi występami chóru łączonego w kilku kościołach Wileńszczyzny.

zw.lt: Skąd pomysł na takie warsztaty?

Paweł Bębenek: Jest to pomysł przede wszystkim mieszkańców Wilna. Młodzież wileńska, która brała już udział w moich warsztatach, postanowiła zorganizować je po raz kolejny. Jest bardzo duże grono osób młodych – co też jest bardzo znaczące – które w przestrzeni Liturgii potrzebują odnaleźć również piękno. Śpiew jest na pewno formą piękna. Pomijając oczywisty fakt, że jest modlitwą. Ludzie tego naprawdę potrzebują, wynika to z mojego doświadczenia.

Jest Pan w Wilnie po raz trzeci. Dlaczego akurat to miasto?

Po raz trzeci, jeżeli chodzi o warsztaty. Lata temu byłem też tutaj z koncertem u ojców dominikanów. To jest naprawdę piękne: być tutaj i pracować z młodymi ludźmi. Co ważne, w warsztatach biorą udział nie tylko Polacy, ale również Litwini, którzy tłumaczą moją muzykę na język litewski. To mnie niezmiernie cieszy.

Przeczytaj cały artykuł

close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconOdwiedź mój blogOdwiedź mój blog