Jutrznia za Nienarodzonych

Opublikowano przez : 29 Sie 2013 w Artykuły | 0 komentarzy

“Jutrznia za Nienarodzonych” – to nowy utwór krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka. Została też nagrana płyta w formacie mp3, która będzie udostępniona na początku roku.

Pomysł Jutrzni jest odpowiedzią na jeden z największych problemów współczesnego świata. Jest odpowiedzią szczególną, bo jest odpowiedzią sztuki. Niezależnie od dyskusji merytorycznej, od zdobyczy medycyny, która coraz precyzyjniej pokazuje czym jest życie przed narodzeniem, wydało się ważnym, aby mówić także w formach przewidzianych przez sztukę. Do tego sztukę, która jednocześnie będzie modlitwą.

“Jutrznia za Nienarodzonych” powstała z inicjatywy grupy fundatorów, jak sami siebie określają “grupy przyjaciół i ich przyjaciół”. W ich odczuciu muzyka oddziałuje głębiej niż inne środki komunikacji. Dlatego zdecydowali się kompozytora, któremu można powierzyć kompozycję takiej formy artystycznej i modlitewnej. Spośród wielu znakomitych kompozytorów polskich wybór padł na Pawła Bębenka, krakowskiego muzyka liturgicznego, mającego w swoim dorobku znakomite kompozycje, spośród których najbardziej znana jest Msza o Miłosierdziu. Po przedstawieniu koncepcji projektu, Paweł Bębenek uznał, że to świetny pomysł i że chętnie go zrealizuje. Tak zaczęła się dwuletnia „przygoda” grupy fundatorów i wolontariuszy z Jutrznią za Nienarodzonych. Utwór ma klasyczną strukturę modlitwy brewiarzowej – składa się z hymnu, psalmów – 8, 139 i 27, czytań, responsorium, próśb i finału, czyli hymnu „Benedictus”.

Przeczytaj cały artykuł

close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconOdwiedź mój blogOdwiedź mój blog